Skoči do osrednje vsebine

Kratki vodič: Varno v slovenske gore

Slovenske gore so izjemno priljubljeno okolje za obiskovalce, vendar so v primerjavi z drugimi evropskimi gorstvi pogosto tudi bolj zahtevne. Gorski reševalci morajo vsako leto posredovati pri številnih nesrečah, med najpogostejšimi vzroki pa sta zdrs in padajoče kamenje.

Kaj lahko storite, da boste v gorah varni?

  • Priprava je ključna. Pred odhodom preverite vremensko napoved ter zahtevnost in aktualno stanje planinskih poti. Pozanimajte se o odprtosti planinskih koč, realno ocenite svoje zdravstveno stanje in telesno pripravljenost.

  • Obvezni sta primerna obutev in oprema. Mehka obutev je nevarna, zato izberite kakovostne planinske čevlje. S seboj imejte tudi kapo, rokavice, vetrovko, nadomestna oblačila, zaščitno kremo, sončna očala, kompas, planinski zemljevid, prvo pomoč, vrečo bivak (ali aluminijasto folijo ali črno vrečo za toplotno zaščito), piščalko, svetilko, mobilni telefon, osebni dokument ter hrano in pijačo. Glede na zahtevnost poti pa tudi čelado in drugo specializirano opremo.

  • Ne zanašajte se na Googlov zemljevid ali druge nespecializirane zemljevide, saj ti ne upoštevajo višinske razlike in zahtevnosti poti. Pomembno je, da natančno ocenite dolžino ture, višinski profil, zahtevnost in čas, potreben za varno izvedbo pohoda.

  • Začnite vzpon zgodaj zjutraj. Tako se boste izognili največji vročini in pogostim popoldanskim nevihtam. Pomembno je tudi, da pravočasno načrtujete vrnitev, da vas ne ujame tema.

  • Uporabljajte označene planinske poti. Hoja po brezpotjih je nevarna, naj vas ne zavede fotogeničnost in priljubljenost nekaterih lokacij. Planinske poti so označene s Knafelčevo markacijo, belo piko v rdečem krogu.

  • Vključite druge ljudi. Samostojni vzponi v gore prinašajo večje tveganje. Izberite primernega spremljevalca, ki ima izkušnje ali pot dobro pozna. O načrtovani poti in času trajanja obvestite svoje najbližje, ki bodo tako lahko bolje ukrepali, če bi se vam kaj zgodilo.

  • Privoščite si počitek. Na vsako uro hoje si vzemite nekaj minut za kratek počitek. Ob utrujenosti in izčrpanosti pa poskrbite za daljši počitek. Poskrbite za pogosto pitje in redne malice, da preprečite izčrpanost in dehidracijo.

  • Za hojo si vzemite čas in budno spremljajte okolico. Opazujte vreme in ob spremembah prilagodite svoje načrte. Bodite pozorni na bobnenje, ki lahko napoveduje padanje kamenja. V primeru težav se umaknite z izpostavljenih točk in poiščite zavetje.

  • Ob prihodu v planinsko kočo se vpišite v vpisno knjigo. V primeru nezgode bodo podatki gorskim reševalcem v veliko pomoč pri iskanju.

  • Ob nezgodi uporabite klic v sili. Če začutite bolečine v prsih ali slabost, prekinite pohod in pokličite 112, da stopite v stik z zdravniki in gorskimi reševalci. V primeru nesreče čim prej obvestite gorsko reševalno službo na 112 ali policijo na 113.

Naj bo obisk slovenskih gora prijeten in varen!


Foto: Jošt Gantar

Avtor: Monika Jerič

Čas branja: 2 min