Skoči do osrednje vsebine

Planinske koče: več kot le zavetje v gorah

Ko korak postaja čedalje težji in se odpre dih jemajoči razgled, za ovinkom s svojo pristno toplino pričaka planinska koča. Te edinstvene postojanke so pomemben del planinske izkušnje in del slovenske kulturne dediščine. Tam si je mogoče privoščiti topel obrok, se odpočiti ali poiskati zavetje.

V Sloveniji so planinske objekte začeli postavljati konec 19. stoletja z namenom spodbujanja obiska slovenskih gora. Koče so z leti razvijale svojo dejavnost in postale nepogrešljivi del planinarjenja.

Danes je v Sloveniji 177 planinskih koč in bivakov, ki jih večinoma upravljajo planinska društva ob pomoči predanih prostovoljcev.

So v višje ležeče pokrajinah, in sicer v Julijskih Alpah, Kamniško‑Savinjskih Alpah in Karavankah. Najdemo jih tudi v hribovjih in gričevjih severovzhodne Slovenije, Dolenjske, Bele krajine, Notranjske, Primorske in okolice Ljubljane ter Polhograjskem, Posavskem, Škofljeloškem in Cerkljanskem hribovju.

1 / 5

Vse, kar je treba vedeti pred obiskom planinske koče

Pred obiskom gora preverimo odpiralni čas planinskih koč ob načrtovani poti. Nekatere so odprte vse leto, druge le sezonsko ali ob določenih dnevih.

Ob prihodu v kočo je priporočljivo, da se vpišemo v planinsko knjigo. To je pomembno tudi z vidika varnosti, saj v primeru nesreče reševalcem olajša iskanje.

Oskrbniki koč so dragoceni vir informacij. Z veseljem bodo delili aktualne razmere na poti in vremensko napoved. Večina koč je opremljena z elektriko, tekočo vodo, ogrevanjem in notranjimi stranišči. Ponekod je na voljo tudi brezžični internet.

Za nočitev se priporoča uporaba lastne posteljnine, mogoče pa je pri oskrbniku za doplačilo dobiti planinsko spalno rjuho za enkratno ali večkratno uporabo. Nekatere koče omogočajo tudi spletno rezervacijo ležišča.

1 / 2

Gore so dragoceno in občutljivo okolje, kjer je vsak korak pomemben.

Zaradi omejenih naravnih virov in ranljivosti narave je v planinah in planinskih kočah potrebna skrbnost.

Spoštujmo živali, naravo in druge obiskovalce ter delo oskrbnikov koč. Prizadevajmo si za varčno rabo vode in energije, ohranjajmo tišino in mir. Svoje odpadke vedno odnesimo s seboj nazaj v dolino. Obiščimo gore z odprtim srcem in polnimi pljuči.

Avtor: Monika Jerič

Datum: 8. julij 2025

Čas branja: 3 min