Javna agencija SPIRIT Slovenija je pripravila še drugi poslovni forum v Slovenski hiši v Parizu, razprava pa je bila namenjena konkretnim poslovnim priložnostim in možnostim sodelovanja ter povezovanja med slovenskimi in francoskimi podjetji.
Predstavniki več kot 20 slovenskih podjetij so se seznanili s poslovnimi priložnostmi, ki se ponujajo v Franciji, in načinom, kako v Franciji poiskati primerne poslovne partnerje. S tem dogodkom Slovenija in Francija še poglabljata tesno partnerstvo. Dogodek je povezoval Matej Rogelj z Gospodarske zbornice Slovenija, predstavniki slovenskih podjetij pa so imeli priložnost mreženja s francoskimi partnerji.
V uvodnem nagovoru je mag. Katja Koren Miklavec, podpredsednica Olimpijskega komiteja Slovenije – združenja športnih zvez, povedala, da Slovenija doslej še ni imela tako velike olimpijske hiše s tako pestro vsebino – od turističnih dogodkov do poslovnih konference. »Z okroglimi mizami smo naslovili teme, ki so pomembne tako OKS kot MOK – enakost spolov v športu, trajnost v športu, druga kariera športnikov,« je povedala. »Šport in gospodarstvo imata številne skupne točke. Lahko bi rekli, da enega brez drugega ni, medsebojno se plemenitita. Olimpijske igre že dolgo niso le šport, a olimpijske vrednote ostajajo morda danes še bolj pomembne. Odličnost, da smo najboljši v tem, kar počnemo. Spoštovanje do sebe in ljudi okoli nas, narave… Prijateljstvo kot neusahljiv vir energije in sodelovanja, brez katerega ne moremo reševati vsakdanjih svetovnih problemov,« je povedala dobitnica olimpijske medalje v Lillehammerju leta 1994.
Jernej Salecl, direktor direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na MGTŠ je v uvodnem nagovoru povedal, da se šampioni rodijo s trdim delom, tako v športu kot v poslu. Dodal je, da imata šport in gospodarstvo številne pozitivne sinergije in izpostavil olimpijske igre kot odlično priložnost za utrjevanje poslovnih odnosov. Marjana Majerič, izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, pa je izpostavila, da so prednost Slovenije v mednarodnem poslovnem okolju inovacije in tujim partnerjem predstavila način delovanja GZS.
Bernard Quinet, predstavnik Gospodarske zbornice Paris Ile-de-France, je povedal, da širše območje Pariza predstavlja 30 odstotkov francoskega GDP. Predstavil je ključna področja, ki so potencialno zanimiva za slovenska podjetja. Predstavil je tudi načine dodatnega povezovanja s povsem konkretnimi nasveti.
Slovenija je sicer tretja najbolj industrializirana država v EU, ki je močno zavezana trajnostnemu razvoju. Po kompleksnosti je slovensko gospodarstvo na 11. mestu na svetu, 80 odstotkov BDP Slovenija ustvari z izvozom.
Slovenija in Francija imata vzpostavljeno tesno partnerstvo na področju letalske in vesoljske industrije na, pred kratkim pa sta sodelovanje še okrepili z Renaultovo investicijo v tovarno Revoz, eno od najbolj učinkovitih Renaultovih tovarn. V Ljubljani je bil ustanovljen prvi mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco pod okriljem Unesca.
Datum: 7. avgust 2024
Čas branja: 3 min