13. aprila se v Osaki na Japonskem odpira svetovna razstava Expo 2025 Osaka. Tudi v tej izvedbi enega najpomembnejših in največjih mednarodnih dogodkov, kjer so v ospredju inovacije, kultura in gospodarski potencial sodelujočih držav, se bo do 13. oktobra 2025 predstavljala Slovenija.
Nosilna tema letošnje svetovne razstave je "Načrtovanje prihodnje družbe za naša življenja," pri čemer se osredotoča predvsem na koncept Družbe 5.0, ki ima za cilj ustvariti sobivanje med virtualnim in resničnim svetom, uravnotežiti gospodarski razvoj in odgovoriti na izzive družbe. Organizatorji na dogodku pričakujejo več kot 28 milijonov obiskovalcev, ki si bodo lahko ogledali predstavitev več kot 160 držav in regij s celega sveta.
Slovenija: Do boljše prihodnosti s povezovanjem
Slovenija se bo letos predstavljala v skupinskem paviljonu, predstavitev pa sledi ideji povezovanja src – med Slovenijo in Japonsko, kar povzema tudi slogan predstavitve “Od srca do srca.” Slovenski paviljon bo združeval trajnost, inovacije in bogato kulturno dediščino ter obiskovalcem skozi edinstveno digitalno in fizično doživetje približal vizijo Slovenije kot zelene in digitalne države prihodnosti. Slovenija bo postavila na ogled svoje najnaprednejše tehnološke rešitve, inovativne industrije in edinstven način življenja, ki temelji na trajnosti in povezovanju. Osrednji poudarki slovenske predstavitve na Expu v Osaki vključujejo: pametno in trajnostno prihodnost (Smart Living) ter čebelarstvo kot način življenja: Slovenijo kot športno velesilo, kulturo kot povezovalni most in turizem prihodnosti.
Podrobnosti nastopa Slovenije na Expo 2025 Osaka so predstavili gostje novinarske konference, ki jo je pred odprtjem organiziral SPIRIT Slovenija.
Nj. Eksc. Akiko Yoshida, japonska veleposlanica v Sloveniji, je poudarila, da Japonsko in Slovenijo povezujejo dolgoletni tesni prijateljski odnosi in da je Expo dobra priložnost, da se ti še dodatno utrdijo. Izrazila je prepričanje, da bo predstavitev slovenskih dosežkov na področju trajnosti, naprednih tehnologij in kulturne dediščine na Expu naredila velik vtis na vse obiskovalce.
Generalna komisarka Slovenija za Expo 2025 Saša Leban je poudarila, da je Expo 2025 za Slovenijo več kot svetovna razstava, saj je strateška, simbolna in hkrati zelo konkretna priložnost, da svetu pokažemo, kdo smo, kam želimo in kaj lahko prispevamo k skupni prihodnosti. Po njenih besedah bodo na slovenskem paviljonu predstavljene rešitve, ki dokazujejo, da znamo povezati inovativnost, trajnost in pametne pristope v konkretne delujoče modele, saj lahko tudi majhna država prispeva pomembne odgovore na izzive prihodnosti. Tako bodo v ospredju primeri dobrih praks s področij zelenega prehoda, samozadostnosti, lokalne samooskrbe, pametnih hiš, prebojnih rešitev in pametne industrije.
Zaradi svojega proaktivnega pristopa je Slovenija postala tudi del izvršnega odbora BIE (Bureau International des Expositions), mednarodni organizaciji, v kateri so predstavniki 25 držav, ki zastopajo vse preostale države udeleženke in imajo neposreden vpliv na oblikovanje ter usmerjanje svetovnih razstav, je še povedala generalna sekretarka. Dodala je, da bo tudi zato imela Slovenija pomembno vlogo v uradnih tematskih tednih Expa, kjer bo sodelovala pri dogodkih s področij trajnostnega razvoja, mobilnosti, tehnologije, zdravja in kulture.
Do novih poslovnih priložnosti z obiskom Expo 2025
Japonska je v nacionalnem programu internacionalizacije opredeljena kot eden ključnih trgov priložnosti. Zato je nastop Slovenije na Expu 2025 izjemna priložnost za nadgradnjo dvostranskih odnosov z Japonsko in krepitev gospodarske prisotnosti slovenskih podjetij na tem strateško pomembnem trgu, je prepričan tudi generalni direktor direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo Jernej Salecl. Izkušnje po preteklih predstavitvah Slovenije na Expu namreč kažejo podvojitev blagovne menjave z državo gostiteljico in občutno povečanje števila turistov iz teh držav.
V. d. direktorice SPIRIT Slovenija Tamara Zajec Balažič je ponovno povabila slovenska podjetja k udeležbi v uradnih poslovnih delegacijah, ki bodo obiskale Expo 2025. Ob obiskih delegacij bodo zagotovljena ciljna srečanja med predstavniki podjetij, investicijski forumi in predstavitve, na katerih se bodo slovenska podjetja lahko povezala z japonskimi in mednarodnimi partnerji, še posebej na področjih, kjer imamo odlična znanja in inovacije - digitalizacija, zelena tehnologija, trajnostna mobilnost in pa visokotehnološke rešitve.
Slovenski paviljon: Interaktiven, živ organizem.
Ob zaključku predstavitve je udeležence konference na virtualni ogled paviljona popeljal direktor slovenskega paviljona na Expo 2025 Osaka Gorazd Skrt. Paviljon ne bo zgolj predstavitveni prostor, temveč živ organizem, ki bo obiskovalce popeljal skozi zgodbo slovenske inovativnosti, trajnosti in povezovanja z naravo. V paviljonu se bodo predstavljale slovenske regije s predstavitvijo naravnih znamenitosti, kulturno-umetniških društev, ter programom, ki ga bodo pripravile v sodelovanju z lokalnimi podjetji.
»Interaktivno izkušnjo za obiskovalce bo omogočil glavni zaslon z video vsebinami, ki bodo predstavljale naravne in turistične znamenitosti, gospodarstvo, razvoj naprednih tehnologij in šport ter šest interaktivnih zaslonov z zabavnimi dejstvi, videoposnetki in QR kodami na različne teme: čebelarstvo, napredne tehnologije, kultura, športni in gospodarski dosežki, turistične in naravne znamenitosti,« je pojasnila Petra Tolja, vodja dogodkov, logistike in protokola na slovenskem paviljonu. Obiskovalci bodo lahko z VR očali doživeli tudi virtualno kolesarsko potovanje po Sloveniji.
V Osaki se bo Slovenija predstavljala v skupinskem paviljonu, na razstavnem prostoru v velikosti 53 m2, z dodatnim prostorom (22 m2), showroomom (15 m2) in skupnim odrom v paviljonu. Vsebinsko idejno rešitev predstavitve slovenskega nastopa na Expo Osaka 2025 je pripravilo podjetje Pristop, d. o. o. s partnerjem Renderspace, d. o. o., arhitekturno in multimedijsko zasnovo razstavnega prostora pa je pripravilo podjetje Arhitektura Jure Kotnik d. o. o. Slovenija si skupinski paviljon, ki je lociran v območju CS-2, deli skupaj z 10 drugimi državami (Hrvaška, Gabon, San Marino, Gvatemala, Ukrajina, Črna Gora, Panama, Izrael, Slovaška in Urugvaj).
Datum: 9. april 2025
Čas branja: 5 min