Blejski strateški forum bo prihodnji teden v Sloveniji znova zbral številne predstavnike držav in civilne družbe, ki se bodo pod naslovom Svet vzporednih realnosti soočili z aktualnimi izzivi. Naslov odraža potrebo iskanja mostov za preseganje družbenih in geopolitičnih razdorov.
BSF, ki bo na sporedu 2. in 3. septembra, naj bi pripomogel k dialogu in zavedanju po potrebi iskanja mostov za premostitev razdorov.
Letošnji dogodek bo poseben, ker bo potekal ravno v času, ko bo Slovenija kot nestalna članica prevzela predsedovanje Varnostnemu svetu ZN.
V tem kontekstu tudi BSF po eni strani odraža večjo odgovornost Slovenije v mednarodni skupnosti, novo širino oziroma zavedanje, da lahko Slovenija preko svojih vzvodov mehke moči, kar BSF dejansko je, naslavlja tudi najtežje probleme mednarodne skupnosti.
-
Logo Blejskega strateškega foruma.
-
"Mislim, da letos dejansko kažemo širino, ki jo ima slovenska zunanja politika. Kažemo, da v bistvu lahko tudi kot majhna država pomembno vplivamo na razvoj dogodkov v mednarodni skupnosti," je nekaj dni pred začetkom BSF dejal generalni sekretar BSF Peter Grk. Foto: Boštjan Podlogar/STA
-
Letošnji dogodek je po eni strani navezan na slovensko članstvo v VS ZN, po drugi strani pa želi odpreti vse tiste teme, ki so za Slovenijo, pa tudi za prihodnje geostrateške odnose v svetu, ključne. Foto: Miro Zalokar
BSF bo letos naslovil tako akutne tematike, kot sta krizi v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, kot tudi težave, ki terjajo dolgoročnejši razmislek. Okupirajo nas aktualni izzivi, ki zahtevajo čimprejšnjo razrešitev. Prvi dan dogodka bo med drugim osredotočen na vprašanje prihodnosti Evropske unije, o čemer bo govorila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Sicer pa bo na Bledu govora tudi o širitvi EU, prihajajočih predsedniških volitvah v ZDA, kibernetski varnosti, boju proti dezinformacijam, energetski varnosti, zelenem prehodu in vodni varnosti.
Datum: 28. avgust 2024
Čas branja: 3 min