Skoči do osrednje vsebine

Dan slovenske kulture na olimpijskih igrah v Parizu: Šport in kultura sta odlična partnerja

V Slovenski hiši v Parizu je potekal Dan slovenske kulture. Sredi živahnega športnega vzdušja je dan, posvečen kulturi, prinesel svež pridih olimpijskega vzdušjai n omogočil Sloveniji, da predstavi svojo kulturo.

Ob tej priložnosti je Slovenija mednarodno skupnost povabila, naj obišče Slovenijo in Novo Gorico leta 2025, ko bosta Nova Gorica in Gorica skupaj nosili naziv Evropske prestolnice kulture. Program predstavitve je bil razvit v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo, GO! 2025 Evropska prestolnica kulture, Mestno občino Nova Gorica in Dolenjskim muzejem.

Slovenski kulturni dan se je začel s srečanjem ministrice za kulturo dr. Aste Vrečko in predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez Franjem Bobincem. Po ogledu hiše sta oba podala izjave za medije.

  • Moški in ženska si podajata roko ob srečanju

    Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko in Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez. Foto: Anže Furlan

Šport in kultura z roko v roki

 "Šport in kultura sta odlična partnerja in zaveznika. Povezujeta Slovence tako doma kot v tujini. Veseli me, da lahko v tej hiši po eni strani proslavljamo športne dosežke, po drugi strani pa se pogovarjamo o različnih temah, kot so enakost spolov, zelena tranzicija, trajnost, prihodnost športnikov po koncu kariere ter kultura med dogodki in okroglimi mizami," je povedal Franjo Bobinac.

"Šport in športna zgodovina sta pomembna dela slovenske zgodovine, saj je zgodovina športa prepletena z zgodovino nacionalne kulturne emancipacije. Preko tega lahko vidimo, kako smo se kot družba in narod razvijali. Zgodovino moramo ohranjati tudi zato, ker odraža, kako se je šport sam razvijal, podobno kot razvoj medijev in športnega novinarstva. To je igralo pomembno vlogo v času Leona Štuklja in načina, kako so mediji takrat zaznavali njegove uspehe," je povedala ministrica Vrečko in spregovorila o povezavah med športom in kulturo.

Vendar uspehi slovenskih športnikov in kulturnikov ne bi smeli biti samoumevni, je poudarila ministrica Vrečko: "Ni dovolj, da smo ponosni na  slovenske športnike in kulturnike ter delimo njihove uspehe. Moramo misliti tudi nanje pozneje, ko se odločijo končati kariero. Hkrati moramo stalno stremeti k omogočanju prihodnjim generacijam športnikov in kulturnikov, da dosežejo vrhunske rezultate, vendar nikoli na račun njihovega zdravja ali socialnega statusa," je dodala.

Od Pariza do Pariza

  • Ljudje iz občinstva poslušajo pogovor na odru

    Dokumentarni film je nastal v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije, avtorja pa sta Jasna Dokl Osolnik, direktorica Dolenjskega muzeja in režiser, Boštjan Grubar. Foto: Anže Furlan

"Ko sem prebirala njegovo zapuščino, sem našla strani z njegovo pisavo. Na eni izmed njih je citat Pierra de Coubertina: 'Šport je nekaj vzvišenega, nekaj, kar je nad vojno, nad religijo, nad politiko,' je napisal Coubertin v belgijskem časopisu," je povedala. 

Olimpizem je bil za Štuklja vedno visoka moralna vrednota. Pogosto je poudarjal, da je olimpijska ideja, ne glede na pomembnost športa v svetu, postala globalen koncept, ki bi moral, skupaj z drugimi prizadevanji, prispevati k svetovnemu miru.

Njegove ideje in vodila nikoli niso izgubile relevantnosti. Ko je na svoj 100. rojstni dan obiskal olimpijski stadion v Atenah, je dejal: "Olimpijska ideja je danes, glede na obseg športa in njegov pomen v svetu, postala svetovna misel, ki bi morala, skupaj z drugimi prizadevanji, pomagati doseči mir na svetu."

Zaradi svojih prispevkov k olimpizmu, kulturi in moralnim vrednotam je Leon Štukelj Slovenec, ki ga ne bomo nikoli pozabili.

1 / 2

Sodelovanje ponuja nove priložnosti

Sledila je okrogla miza o povezavah med kulturo, turizmom in športom, na kateri so sodelovali ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel, podžupan Saint-Denisa Yannick Caillet in vodja skupine za kulturne in ustvarjalne industrije pri Evropski komisiji Sylvain Pasqua. Razpravo je moderirala mag. Mija Lorbek, direktorica javnega zavoda GO! 2025. 

Udeleženci so obravnavali teme, povezane z integracijo športa in kulture, vplive Evropskih prestolnic kulture na lokalne skupnosti, kulturno ozadje olimpijskih iger in zapuščino takih dogodkov na lokalne skupnosti.

Delili so mnenja in izkušnje o velikih dogodkih, kulturnih kontekstih ter trajnih vplivih in zapuščini. Nove kulturne povezave med Francijo in Slovenijo so ustvarjali tudi umetniki iz MN Dance Company, projektni partnerji iz uradnega programa GO! 2025, s predstavo, v kateri sta nastopila plesalca B-Boy TomiFly (SI) in B-Boy Tchantcho (FR), ki sta združila sodobne in ulične plesne sloge. Večer se je zaključil z glasbo slovenske skupine Manouche. Dan slovenske kulture je bil odlična priložnost za promocijo Goriške in Slovenije.

  • Ljudje na odru razpravljajo o kulturi in športu

    Na razpravi o povezovanju kulture, turizma in športa so sodelovali ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, župan mestne občine Nova Gorica Samo Turel, podžupan Saint-Denisa Yannick Caillet in vodja skupine za kulturne in ustvarjalne industrije pri Evropski komisiji Sylvain Pasqua. Foto: Anže Furlan

Slovenijo in Francijo povezujeta olimpijski duh, solidarnost in prijateljstvo

Slovenijo in Francijo povezujeta olimpijski duh, solidarnost in prijateljstvo – tako v športu kot v kulturi. Državi sta tudi zgodovinsko povezani skozi zadnjega francoskega kralja Karla X., ki je pokopan v Bourbonovi grobnici v Kostanjevici pri Novi Gorici, medtem ko je večina francoskih kraljev pokopana v katedrali v Saint-Denisu v Parizu. Mestni občini Nova Gorica in Saint-Denis sta se zdaj, po podpisu sporazuma o sodelovanju, zavezali k skupnemu ohranjanju kulturne dediščine in sodelovanju, predvsem na področju kulture in turizma. 

Med olimpijskimi igrami Pariz ni le središče športnega sveta, temveč tudi križišče različnih področij, ki se med seboj povezujejo in dopolnjujejo.

Pariz je tudi kulturna prestolnica, kjer so si slovenski umetniki vedno prizadevali predstaviti se in pustiti vtis. Slovenska hiša v Parizu je zato odlična priložnost za široko predstavitev Slovenije, njene kulture, znanosti, kulinarike in gospodarstva. Slovenska hiša v Parizu je ena izmed 40 nacionalnih hiš, kjer so zastopane države, medtem ko na trenutnih olimpijskih igrah sodeluje 206 olimpijskih komitejev s športnimi ekipami.

Slovenska hiša je že bila prepoznana in izpostavljena kot ena izmed petih najboljših hiš, ki so vzbudile največ zanimanja med obiskovalci in pustile najboljši vtis.

Avtor: Polona Prešeren, Tanja Glogovčan Belančić

Datum: 9. avgust 2024

Čas branja: 3 min