Skoči do osrednje vsebine

Ob rožnatem oktobru strokovnjaki pozivajo k samopregledovanju dojk

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja.

Celostna obravnava bolnikov

Onkološki inštitut Ljubljana se v rožnatem oktobru pridružuje pobudam ozaveščanja o tej bolezni ter izpostavlja pomen pravočasnega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja raka dojk.

"Tudi letošnje leto je živahno pri pridobivanju novih spoznanj pri zdravljenju raka dojk. Veseli smo, da z uvajanjem novih zdravil zadovoljivo hitro sledimo njihovi registraciji. Veliko smo naredili na področju celostne rehabilitacije, kjer pa nas čaka še naporna pot, da bomo dobre izkušnje iz pilotne raziskave o onkološki rehabilitaciji OREH razširili na vse bolnice z rakom dojk v Sloveniji," so povzeli besede onkologinje Simona Borštnar.

Sicer so na Onkološkem inštitutu po njenih navedbah pričeli tudi s kliničnim registrom raka dojk, ki jim bo z bogato zbirko podatkov za podrobnejše analize primerov te bolezni pomagal ne le natančno spremljati diagnostiko in zdravljenje, ampak bo tudi podlaga za spremljanje kakovosti celostne obravnave bolnikov z rakom dojk po Sloveniji.

1 / 3

Najboljši prijateljici potipaj po zdravju

V Združenju Europa Donna Slovenija s kampanjo Najboljši prijateljici potipaj po zdravju, pozivajo ženske, da redno opravljajo samopregled dojk in enako priporočijo tudi svojim prijateljicam. 

Za bolnika je v času bolezni ključna psihosocialna podpora. Med boleznijo bolnik potrebuje celotno mrežo podpore, tako bližnje in strokovnjake. "Rak je bolezen, ki prevzame bolnika in tudi življenja vseh, ki so z njim povezani. Ko je bolnik v stiski, se zaveda pomembnosti medsebojne podpore, za katero so poleg strokovnjakov odgovorni prijatelji, družinski člani in tisti, ki so že sami šli skozi to bolezen," je pojasnila klinična psihologinja Vesna Radonjić Miholič. "Bolniki ne želijo biti opaženi v šibkem stanju, predvsem se želijo osvoboditi stigme," je dejala.

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so za bolnike pripravili podporne programe, ki med drugim služijo opolnomočenju bolnika in njegovih svojcev. Na brezplačni telefonski številki 080 29 00 zdravstveni strokovnjaki bolnikom nudijo splošne informacije in svetovanje ob novonastalih težavah. Poleg klicnega centra je na voljo tudi podporna oskrba, pri čemer z anketiranjem bolnika ugotavljajo intenzivnost njegovih težav in ga usmerijo k strokovnjaku.

1 / 3

Vračanje na delovno mesto po zdravljenju

Ko so bolniki ozdravljeni, jim je treba omogočiti ponoven vstop na delo. V presejalnem programu Dora je 80 odstotkov rakov odkritih v začetni fazi, ko je zdravljenje hitro in učinkovito, zato v določenih primerih invalidsko upokojevanje in daljši bolniški dopusti niso potrebni. "Proces vračanja na delo mora biti počasen, potrebna je poklicna rehabilitacija." 

V okviru letošnje kampanje so k ozaveščanju o raku dojk v lokalnem okolju spodbudili tudi občine. Odzvalo se je več kot 50 občin, v katerih bodo posadili t. i. rožnata drevesa. Rožnata barva je namreč najbolj prepoznaven simbol raka dojk.

Za prihajajoči mesec pripravljajo tudi več dogodkov, ki se bodo odvijali po celotni Sloveniji. Z njimi bodo osveščali o tej bolezni, opozarjali na pomen zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja bolezni in odgovornosti do svojega zdravja.

Avtor: Vesna Žarkovič

Datum: 10. oktober 2023

Čas branja: 4 min