Slovenija je dežela festivalov, še posebno poleti je živahno na vseh koncih naše države. Prepustite se glasbi, oglejte si film ali gledališko predstavo ter spoznajte slovenske tradicionalne jedi in lokalne navade.
Ljubljana je prava prestolnica doživetij, saj ponuja pester izbor festivalov. Naš največji poletni festival je Ljubljana Festival, ki vedno privabi odlične svetovne orkestre in ponuja prireditve zelo raznovrstnih umetnikov. Letos bo potekal med 20. junijem in 3. septembrom. Tradicionalno se začne v središču Ljubljane, na Kongresnem trgu, s Poletno nočjo, ta bo tokrat posvečena avtorskemu opusu kantavtorja Tomaža Domicelja. Ob spremljavi Simfoničnega orkestra, Big Banda in Mladinskega pevskega zbora RTV Slovenija bodo njegova najbolj znana dela izvedli številni domači pevci.
Pester program 71. Ljubljana Festivala
Na letošnjem Ljubljana Festivalu bodo gostovali številni orkestri, med njimi bostonski simfonični orkester z dirigentom Andrisom Nelsonsom in pianistom Jeanom-Yvesom Thibaudetom ter orkester Concertgebouw iz Amsterdama z dirigentom Ivanom Fischerjem, festival pa bo sklenil orkester Gewandhaus iz Leipziga z dirigentom Herbertom Blomstedtom.
Orffova največja uspešnica Carmina Burana bo tokrat uprizorjena po idejni zasnovi koreografa Edwarda Cluga. Ljubitelji baleta si bodo lahko ogledali tudi nastop baletnikov državnega opernega in baletnega gledališča v Astani ter produkcijo impresarija za ples, umetnost in balet Danieleja Ciprianija z naslovom Les Étoiles.
V Cankarjevem domu bo koncert makedonskega pianista Simona Trpčeskega, ki se bo ob spremljavi orkestra Slovenske filharmonije in dirigenta Vasilija Petrenka poklonil ruskemu skladatelju Sergeju Rahmaninovu. Nastopila bo tudi ruska sopranistka Ana Netrebko, ki bo s še tremi pevci in radijskimi simfoniki interpretirala odlomke iz Verdijevih del.
Z dvema predstavama, Biti ali ne biti in Pastoralo za planet, se bo na festival vrnila španska gledališka skupina La Fura dels Baus z režiserjem Carlusom Padrisso. Znova bo na festivalu nastopila tudi španska flamenko plesalka in koreografinja Maria Pages, tokrat s predstavo Šeherezada.
Zagrebško mestno gledališče Komedija bo uprizorilo muzikal Lepotica in zver, beneško gledališče La Fenice pa bo ponudilo Puccinijevo Madamo Butterfly. Iz glasbenega gledališča bosta na sporedu še muzikala Mamma Mia! in Povodni mož.
Na programu je tudi več koncertov filmske glasbe, oboževalci angleške skupine Pink Floyd pa bodo lahko uživali v rock operi The Wall.
Ko zadiši po morju
Primorska in Kras vabita na številne festivale in druge prireditve. V čudovitih ambientih Pirana in Kopra bo avgusta in septembra potekal mednarodni poletni festival komorne glasbe, posvečen v Piranu rojenemu Giuseppeju Tartiniju. Na festivalu Sanje, ki bo junija na Krasu in v Goriških brdih, bomo v poletnih večerih prisluhnili glasbi in poeziji izvajalcev iz Slovenije in tujine. Mednarodni literarni festival Vilenica bo v začetku septembra gostil pesnike, pisatelje, dramatike in esejiste iz več kot 20 držav sveta. Za sladek konec poletja pa bo Koper konec septembra povabil na gastronomski festival Sladka Istra.
Festivalsko vzdušje termalne Panonske Slovenije
Ptuj, najstarejše slovensko mesto, ima poleti pestro ponudbo prireditev, najbolj prepoznaven mednarodni pesniški festival v tem delu Evrope pa so Dnevi poezije in vina, ki združuje pesniško in enološko umetnost.
Grossmannov festival fantastičnega filma in vina, ki bo junija potekal v Ljutomeru, je posvečen žanrskemu filmu, grozljivkam in fantastiki. Poleg pestrega filmskega programa bodo na voljo vinske degustacije, koncert, delavnice in predavanja.
Sredi julija pripravljajo v Laškem festival Pivo in cvetje, na katerem obiskovalci spoznavajo bogato tradicijo pivovarstva in okušajo znana slovenska piva.
Festival Seviqc Brežice predstavlja evropsko in svetovno glasbeno zapuščino. Koncertni program festivala vsako leto zajema glasbeno dediščino od srednjega veka do začetka 20. stoletja. Ljubitelji džeza bodo prišli na svoj račun avgusta v Novem mestu. Jazzinty je mednarodni jazz festival z dolgoletno tradicijo, poteka pa v starem mestnem jedru.
Pravi festival za ljubitelji metal glasbe je Metaldays, ki velja za enega od največjih tovrstnih festivalov v Evropi. Festival se letos seli v Velenje, in sicer na lokacijo parka Vista ob Velenjskem jezeru. V Velenju bo še posebej veselo tudi septembra na Pikinem festivalu, ki je največji družinski festival v Sloveniji.
Dolina Soče
Ob sotočju Soče in Tolminke se vsako leto zberejo ljubitelji roka, panka in reggaeja iz vse Evrope. Festivala Punk Rock Holiday in Overjam International Reggae Festival imata v dolini Soče že večletno tradicijo.
Kreativni tabor Sajeta je festival, ki povezuje raznovrstne ustvarjalne prakse. Osrednje mesto zavzema glasba, poleg nje imajo svoj prostor film, multimedija, poezija, skulpture, performansi, ples in grafika.
Pridi na Bled
V začetku julija vabi Festival Bled s klasično, džez in crossover glasbo. Zanimiv je tudi Okarina festival Bled. Obiskovalci bodo lahko poslušali zvok piščali, nevsakdanje ritme tolkal, zvoke violin, orientalskih glasbil in glasove v jezikih, ki jih razumejo le redki.
Festivali v Mariboru
Festival Lent bo konec junija znova ponudil pestro poletno dogajanje v Mariboru. Dnevi in noči na Lentu in drugih lokacijah že tradicionalno poskrbijo za mešanico umetnosti, kulture in gastronomije. Septembra bo navduševal tradicionalni Festival Maribor, ta vsako leto gosti priznane domače in tuje izvajalce orkestrskih, komornih in vokalnih del. Najmlajši bodo lahko obiskali Poletni lutkovni pristan, mednarodni lutkovni festival, ki bo avgusta ponudil predstave, delavnice in razstave.
Slovenija je dežela festivalov in ponuja še mnogo več, kot lahko predstavimo na enem mestu. Obiščite našo deželo, spoznavajte kraje, uživajte v glasbi in plesu, okusite slovenske jedi in začutite Slovenijo.
Datum: 5. julij 2023
Čas branja: 4 min