Skoči do osrednje vsebine

Osvežitev v vseh odtenkih modrine

Osvežitev v jezeru, reki ali morju? V vodnem raju, kot je Slovenija, je izbira vse prej kot preprosta. Plavanje v smaragdni vodi Blejskega jezera, od koder se odpira čudovit pogled na otok s cerkvijo, je nepozabna izkušnja. Prav tako sproščujoče se je prepustiti počasnemu toku reke Kolpe in opazovati čudovito belokranjsko pokrajino. Skok v kristalno čisto Jadransko morje pa pusti sol v laseh in spomine, ki dišijo po poletju še dolgo potem, ko se dnevi začnejo krajšati.

Čista voda in brezskrbno poletje

Osvežitev se v Sloveniji ponuja v kar 48 kopalnih vodah, pri čemer Agencija Republike Slovenije za okolje redno spremlja kakovost vode, v času kopalne sezone vsakih 14 dni. Po oceni Evropske agencije za okolje so bile v letu 2024 vse kopalne vode v Sloveniji odlične ali dobre kakovosti.

  • Fotografija zelenega alpskega jezera z gorami v ozadju. V jezeru so kopalci, otroci pa skačejo v vodo z lesenega stolpa ob jezeru.

    Jezero Jasna v Kranjski Gori. Foto: Tomo Jeseničnik/www.slovenia.info

V Nadiži ter nekaterih delih Kolpe, Soče in Krke so kopalne vode ocenjene kot dobre. Odlično oceno so prejela vsa morska kopališča, Blejsko in Bohinjsko jezero, Šobčev bajer, dve kopalni mesti ob Soči ter polovica lokacij ob Kolpi.

Morje

Marsikdo si poletja ne more zamisliti brez čofotanja v morju. In tudi majhna, a očarljiva slovenska obala ponuja skrite in manj skrite kotičke, ki vabijo k skoku v morje.

Plaža Svetilnik je izjemno slikovita in priljubljena plaža v Izoli. Najdete jo na Petelinjem rtu, kjer se Izola najdlje razteza v Jadransko morje. Obiskovalcem ponuja varen dostop do morja, senco borovcev in čudovit razgled vse od strunjanskega Mesečevega zaliva, Trsta, Debelega rtiča do Kopra. Za popoln zaključek kopalnega dne pa poskrbi slikovit sončni zahod.

1 / 3

Če si želite zaplavati v kristalno čistem morju s pogledom na Piran v daljavi, vas v Krajinskem parku Strunjan pričakuje leta 2020 prenovljena plaža. Od tam se odpira čudovit razgled, naravno senco pa ponujajo borovci tik ob morju. Bližina zaščitenega območja vabi k raziskovanju tega krajinskega parka, v katerem se raznolika narava razkriva v vsej svoji lepoti.

1 / 4

Jezera

Med najbolj priljubljenimi za kopanje sta obe največji slovenski naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko jezero.

1 / 2

V zadnjih letih vse več obiskovalcev privablja tudi Velenjsko jezero, ki je nastalo kot posledica izkopavanja lignita. Ob njem je urejena priljubljena Velenjska plaža, kjer lahko uživate v brezskrbnem poležavanju ali pa se zabavate v vodnem parku.

1 / 3

Reke

Na jugu Slovenije se na meji s Hrvaško počasi vije reka Kolpa, naša najjužnejša in najtoplejša reka. Ker voda poleti lahko doseže precej visoke temperature, tudi do 28 stopinj Celzija, je zelo priljubljena za kopanje. Ob njej so urejena številna in dostopna naravna kopališča.

1 / 2

Na zahodu države teče, po mnenju nekaterih, najlepša alpska reka, smaragdna lepotica Soča, ob kateri je urejenih pet kopalnih območij. A Soča slovi tudi kot ena najhladnejših rek v Sloveniji, poleti se pogosto ogreje le do dobrih 10 stopinj Celzija, redko več kot 15, odvisno od lokacije in vremena. Kopanje v njej je zato res prava osvežitev. Soča je divja alpska reka, zato je pri kopanju potrebna posebna previdnost.

1 / 3

Varno kopanje

Kopanje v rekah, jezerih in morju ni omejeno le na območja s statusom kopalne vode, temveč se lahko kopamo povsod, kjer to ni izrecno prepovedano. Nacionalni inštitut za javno zdravje sicer priporoča kopanje le tam, kjer se spremlja kakovost vode v času kopalne sezone, torej na že navedenih 48 odsekih rek, jezer in morja. Med njimi je 18 naravnih kopališč, ki imajo upravljavca – ta zagotavlja varnost in urejenost kopališča, torej je na teh kopališčih prisoten tudi reševalec iz vode. Kopalnih območij pa je 30, a ta nimajo upravljavca in ne reševalcev iz vode, zato se tam kopamo na lastno odgovornost.

  • Deklica skače v globoko modro morje, v ozadju se vidi Piran, medtem ko ženska sedi na pomolu in gleda deklico.

    Kopanje v rekah, jezerih in morju ni omejeno le na območja s statusom kopalne vode, temveč se lahko kopamo povsod, kjer to ni izrecno prepovedano. Foto: Matic Klanšek/www.slovenia.info

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je pripravila nekaj napotkov za varno kopanje:

  1. Ne hodite v vodo, če se počutite slabo, s polnim ali praznim želodcem ter pod vplivom alkohola.
  2. Če je telo pregreto, se pred kopanjem primerno ohladite. Premrzla voda lahko povzroči krč.
  3. Nikoli ne skačite v kalno ali preplitvo vodo, pred skokom vedno preverite globino.
  4. Ne precenjujte svojih sposobnosti in plavalnega znanja. Nikoli ne plavajte sami oziroma brez nadzora, zlasti ne na daljših razdaljah.
  5. Otrok nikoli ne puščajte brez nadzora.
  6. Upoštevajte vremenske razmere. Ob nevihti je kopanje nevarno, zato pojdite čim prej iz vode.

Avtor: Petra Prešeren Golob

Datum: 18. julij 2025

Čas branja: 2 min