Kaj so pred začetkom iger povedali Predsednik vlade dr. Robert Golob, direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac in predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja Damijan Lazar?
Slovenija - država športa, Slovenci - veliki športni navdušenci
Zunanjemu opazovalcu bi se zdelo skoraj neverjetno, da ima naš dvomilijonski narod takšne športne uspehe, a mi smo prepričani, da to ni naključje. Slovenci imamo šport zapisan v naš DNK, svojega vsakdana si ne predstavljamo brez gibanja.
Zato tudi ne preseneča, da smo na drugem mestu na svetu po osvojenih olimpijskih medaljah na prebivalca, k temu pa lahko prištejemo še številne medalje z velikih tekmovanj.
A zavedati se moramo, da je velik uspeh že sama udeležba na tovrstnih tekmovanjih. Slovenija je tudi velika promotorka zdravega načina življenja, katerega temeljni element je telesna aktivnost. Hvaležen sem vsem našim športnikom in športnicam, rekreativcem in profesionalcem, ki nas vztrajno spodbujajo in motivirajo, so naš vzgled in navdih za redno telesno aktivnost.
Športni uspehi niso naključje. Kot nekdanji športnik, kajakaš, vem, koliko odrekanja, vztrajnosti in požrtvovalnosti je potrebno za uspeh. Udeležba na olimpijskih igrah za športnike predstavlja vrhunec športne kariere. Za navijače in navijačice ter športne navdušence in navdušenke pa radost, vznemirjenje in ponos ob spremljanju njihovih nastopov.
Zato sem izjemno ponosen na vse naše športnice in športnike, parašportnice in parašportnike, ki bodo barve naše države zastopali v Parizu in vam želim, da bi na igrah predvsem uživali v vsakem trenutku!
Prijazno vas vabim v Slovensko hišo, ki bo v času iger v Parizu stičišče vseh, ki imamo Slovenijo radi in vseh tistih, ki jo boste šele odkrili.
Dr. Robert Golob, Predsednik Vlade Republike Slovenije
Majhna Slovenija sredi Pariza
Poletne olimpijske igre Pariz 2024, ki se po 12 letih vračajo v Evropo, ne bodo le športni spektakel, temveč raznovrsten mednarodni dogodek. Na njih bo sodelovalo 10.500 športnikov, ki bodo imeli priložnost uresničiti svoje športne cilje v življenju, države pa bodo iskale tudi poslovne priložnosti.
Cilj Slovenske hiše v času olimpijskih iger 2024 v Parizu je predstaviti slovensko državo, gospodarstvo, turizem, kmetijstvo, kulinariko, kulturo, znanost ..., kar bo povezano s športom, partnerji in navijači z vsega sveta.
Slovenijo želimo predstaviti kot športno in turistično destinacijo, izpostavljamo vrednote kot spodbujanje aktivnosti na prostem, zdrav življenjski slog v vseh starostnih obdobjih, želimo jo predstaviti kot trajnostno destinacijo za športna doživetja, dogodke in priprave. V okviru celostne komunikacije bo posebna pozornost namenjena nacionalni blagovni znamki I feel Slovenia.
Zato vas v času olimpijskih iger v Parizu poleg športnih prireditev vabimo tudi v Slovensko hišo, ki bo v središču Pariza v parku La Villette - mala Slovenija sredi Pariza.
Predstavljala bo slovenski šport, srčnost, ustvarjalnost, bogato kulturno dediščino, dinamično gospodarstvo in očarljiv turistični utrip Slovenije in povezovala vse, ki jih Slovenija zanima. Služila bo kot dom stran od doma športnikom, navijačem in obiskovalcem. Notranjost bo namreč pripovedovala zgodbo Slovenije.
Ob tradicionalno izjemnih športnih rezultatih naših športnikov se bomo tako postavili ob bok najbolj razvitim državam. V Slovensko hišo želimo privabiti številne športnike, poslovneže, politike, predstavnike medijev in ostale goste. Tako bo Slovenska hiša mnogo več kot le prostor za praznovanje vrhunskih rezultatov in osvojenih odličij naših športnikov in športnic, tudi izjemna priložnost za srečanja in predstavitev Slovenije v vseh njenih razsežnostih.
Srečno, športnice in športniki!
Petra Bezjak Cirman, direktorica Urada vlade za komuniciranje
Vsi dihamo za barve naše zastave
Poletnih Olimpijskih iger v Parizu se posebej veselim, saj bom olimpijske igre prvič obiskal v vlogi ministra, pristojnega za šport. Skupaj bomo glasno navijali za našo reprezentanco. Že sam nastop na olimpijskih igrah je izjemen dosežek. Kot zvesti navijač pa sem zelo ponosen na dejstvo, da je Slovenija v samem svetovnem vrhu po številu osvojenih olimpijskih kolajn na število prebivalcev. Zato je še posebej pomembno, da je šport dostopen vsem, še zlasti mladi talenti morajo imeti možnost postati še boljši, najboljši.
Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport z najvišjim proračunom doslej športu vsaj malo vračamo, kar nam že vsa ta leta daje. Ko vsi dihamo za barve naše zastave, nas vselej prevzame povezovalni optimizem, občutek velike pripadnosti in zavezanosti skupnosti.
Slovenski hiši, ki bo sredi Pariza združevala navijače ter skupaj s športniki širila glas o Sloveniji kot zeleni, uspešni, varni, butični gastronomski regiji z zanesljivim poslovnim okoljem je naše ministrstvo namenilo dva milijona evrov. Verjamem pa, da bomo poletnim olimpijskim igram samo skupaj vdihnili pravi karakter. S ponosom na slovenske športnice in športnike, ki bodo v Parizu v družbi najodličnejših gotovo segli do zvezd.
Matjaž Han, Minister za gospodarstvo, turizem in šport
Olimpijske vrednote odličnosti, prijateljstva, spoštovanja, poštenosti in truda
Olimpijske igre ne predstavljajo le najprestižnejšega športnega spektakla, kjer nastopajo najboljši vrhunski športniki in športnice na svetu. Obenem so izvrstna priložnost za predstavitev v najboljši luči – tako iz športnega vidika kot tudi iz gospodarskega, turističnega, kulinaričnega in kulturnega. To, kar morda ne opazimo oz. se nekoliko izgubi, pa je predstavljanje olimpijskih vrednot – odličnosti, prijateljstva, spoštovanja, poštenosti in truda.
Letošnje olimpijske igre bodo za nas prelomne. Mineva 100 let, odkar je Leon Štukelj na olimpijskih igrah v Parizu osvojil prvo zlato olimpijsko kolajno in s tem postal prvi na slovenskem območju rojeni olimpijski prvak.
Prav ta prelomnica, sto let od prve slovenske olimpijske kolajne, nam predstavlja dodatno motivacijo za doseganje novih rekordov, uspehov in pisanja slovenskih olimpijskih zgodb. Zato so pričakovanja na letošnjih igrah visoka, a prepričan sem, da so naši športniki in športnice vrhunsko pripravljeni in motivirani poseči po olimpijskih sanjah. Nastopali bodo v Parizu, trikratnem olimpijskem prizorišču, kjer je Leon Štukelj spisal prvo poglavje slovenske olimpijske zgodovine.
Glede na družbeno-politične razmere po svetu, vsakodnevnih novicah o dogajanju v Palestini in Ukrajini je tokrat še bolj pomembno, da letošnje igre predstavljajo našo željo po svetovnem miru in uresničitvi olimpijskih vrednot. Šport nas povezuje, vrednote – ne v športu, temveč tudi v vsakodnevnem življenju – pa morajo biti skupne vsem nam.
Franjo Bobinac, Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije
Paralimpijske igre so največje praznovanje para športa
Paralimpijske igre so največje globalno praznovanje para športa. Po 12 letih se paralimpijske igre znova vračajo v Evropo. Prav tako se po 12 letih vračajo na paralimpijske igre sedeči odbojkarji, ki bodo dodatno okrepili našo odpravo in dali zagon paralimpijskemu gibanju v Sloveniji.
Dovolj je razlogov, da slovenska javnost močno podpira tudi naše paralimpijce, saj so njihovi napori in prizadevanja nič manjši kot tisti športnikov brez invalidnosti.
Prepričan sem, da se bodo vsi naši paraplegiki pokazali v najboljši možni luči in ponovno potrdili, da so s svojimi dosežki izjemni ambasadorji Slovenije.
Damijan Lazar, Predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja
Datum: 22. julij 2024
Čas branja: 3 min