Skoči do osrednje vsebine

Fotografska razstava »Požar na Krasu 2022«

V Parku vojaške zgodovine v Pivki so 16. januarja odprli fotografsko razstavo in jo postavili na velike panoje pred upravno stavbo. Izbranih 38 fotografij različnih avtorjev bo na ogled do septembra.

Apokaliptično dogajanje tistih dni

Nova razstava, ki jo je Park vojaške zgodovine pripravil v sodelovanju z Uradom Vlade Republike Slovenije za komuniciranje, vključuje fotografije izbranih slovenskih fotografov in novinarjev. Ti so v svoje objektive zajeli apokaliptično dogajanje tistih dni, pa tudi napore vseh, ki so se borili z ognjeno stihijo. Čeprav je bil požar nekaj, kar bi si morda želeli čim prej pozabiti, pa ne gre pozabiti tistih, ki so z velikimi napori in tudi odlično organizacijo uspeli požar ukrotiti ter ga tudi pogasiti. Kot izjemen uspeh velja namreč izpostaviti dejstvo, da kljub tako obsežni katastrofi ni bilo človeških žrtev niti resnejših poškodb, prav tako ni pogorel noben stanovanjski objekt.  

V Pivki so pred otvoritvijo razstave pripravili okroglo mizo o največjem požaru v samostojni Sloveniji in sanaciji po njem. Udeležil se jo je tudi minister za obrambo Marjan Šarec. Izkušnje tega požara so, da se morajo v reševanje takoj intenzivno vključiti vse sile za zaščito in reševanje, je poudaril.

Požar je v 17 dneh zajel kar 3.705 hektarov površin

Požar na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in hude suše izbruhnil 15. julija 2022, je v 17 dneh zajel kar 3.705 hektarov površin. Z ognjenimi zublji so se poleg 15.000 gasilcev spopadali tudi pripadniki Slovenske vojske in Policije, v gašenje požara ter reševanje življenj in premoženja pa so se vključile tudi druge službe – številni prostovoljci, Rdeči križ, Civilna zaščita, Zavod za gozdove Slovenije, zdravstvena služba … 

Ključnega pomena je bila vloga številnih prostovoljcev, izpostavili pa so tudi pomoč sosednjih in prijateljskih držav - Hrvaške, Italije, Avstrije, Madžarske, Srbije, Slovaške in Romunije.  Na okrogli mizi so o izkušnjah in izzivih pri organizaciji tako obsežne gasilske akcije spregovorili vodja intervencije Simon Vendramin, poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek, vodja sežanske izpostave Zavoda za gozdove Slovenije Boštjan Košiček, poveljnik letalske enote Policije Dejan Kink, predstavnika Slovenske vojske podpolkovnik Matjaž Bončina in major Primož Pintar ter direktorica zavoda Miren Kras Ariana B. Suhadolnik.

1 / 9

V boju s požarom sodelovala celotna Slovenija

Vsi sogovorniki so v pogovoru poudarili, da je v boju s požarom praktično sodelovala celotna Slovenija. Poleg gasilcev in prostovoljcev so mnogi zbirali različno pomoč, predvsem pijačo, precej pa je bilo zbranih tudi finančnih sredstev. Gasilska zveza Slovenije je iz državnih sredstev in enakega zneska, ki jim ga je namenil podjetnik Ivo Boscarol, ter različnih donacij prejela skoraj šest milijonov evrov. To so bila namenska sredstva za nabavo potrebne gasilske opreme in povračilo drugih stroškov intervencije. Vsa pridobljena sredstva so razdelili med slovenska gasilska društva glede na njihovo sodelovanje pri gašenju požara.

Direktorica UKOM-a Petra Bezjak Cirman je povedala, da sodelovanje med muzejem in UKOM-om poteka že dlje časa. V Pivki je že bila predstavljena razstava »I Feel Slovenia – I Feel Culture!, lansko leto pa tudi »Ponosni na Slovenijo – 30 let«. UKOM kot skrbnik znamke I Feel Slovenia vedno z veseljem podpre vse projekte, ki našo državo predstavljajo kot zeleno, srčno, slovenske ljudi pa kot pogumne, složne in enotne ter za vzgled drugim.

Verjetno bo trajalo več desetletij, da se bo narava vsaj delno obnovila, pri tem pa ji želijo na strokoven način pomagati.

 

Avtor: Vesna Žarkovič

Datum: 17. januar 2023

Čas branja: 4 min