Skoči do osrednje vsebine

4. Mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani

Generalna skupščina Združenih narodov je 29. september razglasila za mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani. Dan je namenjen seznanjanju javnosti o razsežnosti težave in iskanju rešitev, saj je zmanjšanje izgub hrane in količine odpadne hrane izjemnega pomena za prehod v trajnostne prehranske sisteme.

V EU se vsako leto zavrže skoraj 59 milijonov ton hrane (131 kilogramov na prebivalca), katere tržna vrednost je ocenjena na 132 milijard evrov. Več kot polovica odpadne hrane (53 %) se zavrže v gospodinjstvih, sledita pa sektorja predelave in proizvodnje (20 %).

  • Ljudje po jedi čistijo iz krožnikov ostanke hrane.

    V EU se več kot polovica odpadne hrane (53 %) zavrže v gospodinjstvih. Foto: deagreez1/depositphotos.com

V Sloveniji zavrgli manj hrane kot leto prej

Leta 2022 smo v Sloveniji zavrgli 150.839 ton hrane ali za 2 % manj kot leto prej.

Največ odpadne hrane je nastalo v gospodinjstvih (47 %). V gostinstvu in strežbi hrane se je zavrglo 37 % vse odpadne hrane, v trgovini z živili 9 %, najmanj (7 %) pa so je zavrgli v dejavnosti proizvodnja hrane. V primerjavi z letom prej je manj odpadne hrane nastalo v proizvodnji hrane (za 21 %), v gospodinjstvih (za 12 %) in v trgovini z živili (za 2 %), več pa v gostinstvu in strežbi hrane (za 20 %).

1 / 2

Evropska komisija predlaga, naj države članice do leta 2030 za 10 % zmanjšajo količino odpadne hrane v predelavi in proizvodnji ter za 30 % (na prebivalca) skupaj v maloprodaji in potrošnji (restavracije, prehrambne storitve in gospodinjstva).

Z ukrepi za preprečevanje odpadne hrane se borimo tudi proti podnebnim spremembam, zagotavljamo več živil za prehrano ljudi in še privarčujemo denar. Vsak posameznik lahko na svoj način pomaga pri zmanjševanju količine odpadne hrane.

Avtor: Danila Golob

Datum: 29. september 2023

Čas branja: 2 min