Skoči do osrednje vsebine

Mednarodni literarni festival Vilenica – Ikar 2.0

Mednarodni literarni festival Vilenica je srečanje pesnikov, pisateljev, dramatikov in esejistov iz Srednje Evrope, ki ga Društvo slovenskih pisateljev organizira na Krasu in drugod po Sloveniji.

Krasni novi svet

Osrednji dogodek festivala je podelitev mednarodne literarne nagrade Vilenica, ki jo Društvo slovenskih pisateljev v skladu s statutom Vilenice podeli avtorju iz Srednje Evrope za vrhunske dosežke na področju literarnega ustvarjanja in esejistike. Nagrajenca izbere žirija Vilenice, svečana podelitev pa poteka v sugestivnem okolju kraške jame, ki je dala ime nagradi. Poleg velike nagrade Vilenica v okviru festivala podelimo tudi kristal Vilenice.

1 / 2

Krasni novi svet

V obdobju med letoma 2024 in letom 2027 bo festival odpiral številna vprašanja, povezana z izzivi, ki jih pred človeka in literaturo postavlja umetna inteligenca, sociološke in tehnološke spremembe, globalni jeziki in podnebne spremembe. 

Letošnji festival Ikar 2.0 je posvečen problematiki umetne inteligence.

Nova tehnologija je vedno tudi neznano in vzbuja nelagodje ali celo strah, hkrati pa seveda pomeni tudi korak naprej, ki je potreben in značilen za človeštvo.

Umetnost in literatura sta gotovo med tistimi dejavnostmi, ki nas sploh delajo ljudi in ločujejo od drugih inteligentnih živali. Zato nas možnost razvoja umetne inteligence, ki so jo izdelale človeške roke s programiranjem in ki bi bila lahko sposobna umetniškega, literarnega ustvarjanja, gotovo vznemirja na globok, temeljni način. Je to res še umetnost? Kakšna umetnost je to?

Besedila umetne inteligence seveda ne vsebujejo bogate domišljije, tenkočutnosti, kombinacije različnih tekstov. Opus največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna zagotovo ne more nadomestiti nobena umetna inteligenca

1 / 3

Neskončne možnosti za razpravo

Tuji in domači avtorji, ki jih izbere žirija Vilenice ob upoštevanju predlogov konzultantov, se predstavijo na enem od literarnih branj in v vileniškem zborniku. Strokovni program nudi veliko priložnosti za poglobljeno razpravo o aktualnih literarnih, kulturnih in širših družbenih temah, družabni dogodki pa ustvarjajo prostor sproščenega druženja in spoznavanja.

Letos so  tuji gostje Lamija Begagić iz Bosne in Hercegovine, ki piše prozo za odrasle in mladino; iz Češke prihajajo Lenka Kuhar Daňhelová, pesnica, prozaistka, publicistka in prevajalka, Peter Hruška, pesnik, prozaist, literarni zgodovinar, univerzitetni predavatelj, sodelavec Inštituta za češko književnost Akademije znanosti v Brnu, organizator in pobudnik literarnih prireditev ter Dora Kaprálová, literarna kritičarka, publicistka in prozaistka, dokumentaristka in scenaristka; z Malte Ryan Falzon, vizualni umetnik in likovni pedagog; iz Grčije Efstatia Paliodzika, pesnica, književna urednica in prevajalka;iz Italije Paolo Rumiz, novinar in pisatelj ter iz Romunije Robert Şerban pesnik, pisatelj, kulturni novinar, televizijski urednik in predsednik Mednarodnega festivala literature v Temišvaru.

1 / 8

Pandorina skrinjica

Udeleženci bodo odprli temo, ki jo najbrž tisti, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco, niso. Kaj nam ta daje in kako nas bogati ter kako nas siromaši? 

Bodo človekove misli, duša in razum še navdihovale besede in zapise ali bo izražanje prevzela umetna inteligenca?

Nas je lahko strah ali sprejmemo izziv. Svoje mnenje lahko poveste v Vilenici!

Avtor: Tanja Glogovčan Belančić

Datum: 30. avgust 2024

Čas branja: 2 min