Dnevi poezije in vina, ki že 28 let združujejo pesniško besedo in vino, te dni oživljajo Ptuj in več drugih krajev. Poleg častnih gostij Pie Tafdrup in Valžine Mort ter pesnika Jacka Dehnela, ki je letošnji avtor Odprtega pisma Evropi, se bo predstavilo še 18 pesnikov iz Slovenije in tujine. Novost je literarna rezidenca.
Festival z izjemno evropsko dimenzijo
Gre za festival, ki je močno vpet v lokalno okolje, obenem pa ima izjemno evropsko dimenzijo. V vseh teh letih je postal eden osrednjih evropskih festivalov na področju poezije.
Dneve poezije in vina letos kurira ukrajinsko-ameriški pesnik in univerzitetni profesor Ilya Kaminsky, ki je po besedah programske vodje festivala Kristine Kočan izbral bogat nabor pesnikov z vsega sveta, ki pa jih večinoma druži izkušnja dvojnosti bivanja.
"Izbrani pesniki so kljub določenim sorodnostim zelo različni med seboj, generacijsko, kulturno, politično, družbeno, pa tudi njihove poetike se med seboj razlikujejo, recimo po slogu, načinih, kako pristopajo k pisanju in tako naprej," je pojasnila.
-
Z branjem Odprtega pisma Evropi organizatorji festivala zadnjih nekaj let izpostavljajo pereča vprašanja. Poljski pesnik Dehnel je tokrat izpostavil problematiko umetne inteligence na področju literature. Foto: Andreja Seršen Dobaj/STA
-
V ospredju bo južnokorejska poezija, ki zaobjema tudi prevajalsko delavnico. V goste prihajajo južnokorejski pesnik in performativni umetnik Kim Kyung Ju ter južnokorejski pesnici in romanopiski Choi Young-mi in Kim Yi-deum. Foto: Andreja Seršen Dobaj
Odprto pismo Evropi
Odprto pismo Evropi, ki je s festivalom od leta 2017 in ga vsako leto piše drug pesnik ali pesnica, je letos spisal poljski pesnik Jacek Dehnel, ki živi v Nemčiji. V njem se loteva problematike umetne inteligence, ki posega tudi v ustvarjalni proces.
"Festival, kot so Dnevi poezije in vina, je krasna platforma za širšo družbeno razpravo. Zdi se nam bistveno, da damo priložnost pesnikom, da ne le predstavljajo svoje poezije, ampak spregovorijo tudi širše, da nam ponudijo svoja stališča o določenih perečih vprašanjih in izzivih tega časa."
Dogodki potekajo v 19 različnih krajih, tudi v Avstriji in na Hrvaškem. Poleg pesniških branj in pokušanja vin so med drugim pripravili še sprehode, filmske projekcije, koncerte, razstave, pogovore in prostorske posege. Na osrednjem prizorišču na ptujskem Vrazovem trgu pa je na ogled instalacija Pesmolov kostumografke in umetnice Stanke Vauda Benčevič.
Datum: 22. avgust 2024
Čas branja: 3 min