Skoči do osrednje vsebine

Varnost na smučišču – kako poskrbeti zase in za druge?

Slovenska smučišča so dobro obiskana, kar posledično pomeni tudi veliko število smučarjev z različnim smučarskim znanjem. Izrednega pomena je, da na smučišču upoštevamo mednarodno veljavna pravila obnašanja. Zakon o varnosti na smučiščih ureja temeljna pravila obnašanja na smučiščih in zagotavlja policistom ter nadzornikom na smučiščih, da ustrezno ukrepajo ob nevarnem obnašanju smučarjev.

Smučarji naj bi se že pred sezono pripravili na smučarske dneve. Tako kot si izberejo ustrezno smučarsko opremo in obleko, bi si morali poiskati in izbrati svojemu smučarskemu znanju primerno smučišče ter progo na tem smučišču. Ne pozabimo tudi na to, da je smučanje dovoljeno zgolj po urejenih in označenih progah, nikoli izven. Strogo prepovedano je smučanje pod vplivom alkohola ali mamil, saj je takšno smučanje nevarno tako za lastno življenje kot tudi za življenja ostalih smučarjev na smučišču. Pomembno je tudi, da je vsak smučar vedno pozoren na svojo opremo. Smuči nikoli ne snemamo in puščamo sredi smučišča, temveč vedno ob robu.

1 / 2

10 pravil za varen dan na smučišču

Smučarska zveza FIS je pripravila 10 pravil, ki jih moramo upoštevati vsi smučarji na smučišču:

  1. Vsak smučar mora smučati tako, da nikogar ne ogroža.
  2. Smučar mora vedno smučati tako, da se lahko ob nevarnosti pravočasno ustavi.
  3. Smučar, ki prihaja od zadaj, mora vedno prilagajati svoje smučanje smučarjem, ki so pred njim.
  4. Prehitevanje je dovoljeno z vseh strani, a le, če je dovolj prostora.
  5. Smučar, ki se vključuje na smučišče, mora upoštevati vse smučarje, ki so že na smučišču.
  6. Na ozkih in nepreglednih delih smučišča se ni dovoljeno ustavljati. Smučar, ki pade na takem delu smučišča, se mora čim hitreje umakniti oz. opozoriti na svoj položaj.
  7. Vzpenjati se je dovoljeno le ob robu smučišča.
  8. Smučar mora upoštevati vso signalizacijo na smučišču (npr. zaprta proga ...).
  9. Vsak smučar je dolžan pomagati v primeru nezgode.
  10. V primeru nezgode se mora vsak smučar legitimirati.
1 / 2

Šolar na smuči

Na slovenskih smučiščih sta se pri zagotavljanju varnosti smučarjev pred dnevi slovenskim policistom znova pridružila hrvaška policista, ki bosta do 7. januarja opravljala naloge na smučiščih na Rogli, Kopah in v Kranjski Gori. Na Hrvaškem so namreč do takrat šolske počitnice, zato je v teh dneh na slovenskih smučiščih precej hrvaških smučarjev.

Glavno vodilo policistov na smučiščih je zagotavljanje varnosti smučarjev, saj se policije letno sooča z okoli 100 smučarskimi nesrečami. Polovica teh nesreč se konča s hudimi poškodbami, še najbolj ranljiva skupina so otroci. Policisti bodo letos devetič zaporedoma skupaj s Smučarsko zvezo Slovenije in Zavodom za šport Planica ter smučišči sodelovali v vseslovenski preventivni akciji Šolar na smuči, ki bo tik pred zimskimi šolskimi počitnicami februarja prihodnje leto.

Hrvaška policija 10-letno sodelovanje slovenskih in hrvaških policistov v zimski turistični sezoni v Sloveniji ocenjuje kot uspešno.

 

Avtor: Vesna Žarkovič

Datum: 28. december 2023

Čas branja: 3 min