Skoči do osrednje vsebine

Dan Evrope v znamenju praznovanja 20-letnice članstva v EU

Evropa 9. maja praznuje svoj dan v spomin na začetek procesa evropske integracije. Letošnje praznovanje bo v Sloveniji v znamenju 20-letnice članstva v EU, pa tudi prihajajočih volitev poslancev Evropskega parlamenta.

Ob dnevu Evrope osrednja slovesnost ob obletnici vstopa Slovenije

Ob dnevu Evrope običajno potekajo številni dogodki, na katerih se lahko državljani seznanijo z delovanjem unije in prednostmi, ki jih prinaša članstvo. Letos pa praznovanje poteka hkrati z obeleževanjem 20-letnice velike širitve.

1 / 2

V Sloveniji bo osrednja proslava ob obletnici prav 9. maja zvečer na novogoriškem Trgu Evrope, kjer sta pred 20 leti sekunde do vstopa Slovenije v EU odštevala tedanji premier Anton Rop in tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Letos bosta slavnostna govornika na proslavi premier Robert Golob in evropski komisar Janez Lenarčič.

V programu proslave se bodo dotaknili časov, ko se je rojevala ideja o združitvi evropskih narodov pod eno zastavo, in se spomnili na številne možnosti, ki so jih država in posamezniki dobili zaradi vstopa v EU.

Scenarij in režija sta delo Nede R. Bric, med številnimi nastopajočimi bosta tudi Vlado Kreslin in pianist svetovnega slovesa Alexander Gadjiev.

Dogajanje v Novi Gorici bo sicer teklo ves dan, med drugim bo zunanja ministrica Tanja Fajon gostila pogovor z nekdanjimi evroposlanci - Borutom Pahorjem, Jelkom Kacinom in Romano Jordan - ter nekdanjim in sedanjim komisarjem Janezom Potočnikom in Janezom Lenarčičem.

Številni dogodki bodo tudi drugod po Sloveniji.

1 / 2

Na dan Evrope se uradno začenja kampanja za evropske volitve

Letošnji dan Evrope pa bo tudi v znamenju prihajajočih volitev v Evropski parlament. V Sloveniji se bo prav 9. maja začela uradna kampanja pred volitvami, ki bodo 9. junija.

Evropski parlament je edina neposredno voljena institucija EU, katerega vloga in moč sta se skozi desetletja močno okrepili. V novi sestavi bo imela Slovenija devet evropskih poslancev, enega več kot doslej.

Čeprav so Slovenci leta 2003 z več kot 90 odstotki na referendumu glasovali za vstop v EU in tudi danes podpora članstvu ostaja med najvišjimi v povezavi, je udeležba na evropskih volitvah v Sloveniji med najnižjimi. Na zadnjih volitvah leta 2019 je bila nekaj manj kot 29-odstotna.

Vir: STA

Avtor: Vesna Žarkovič

Datum: 7. maj 2024

Čas branja: 3 min