Slovenijo so prizadele poplave. Seznanite se z navodili, kako ukrepati po poplavi.
- Voda je onesnažena
Voda, ki je poplavila območja in prostore, je onesnažena. V njej so lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi ali ob stiku z drugimi nevarnimi snovmi, večji predmeti, blato, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno oblecite oziroma zaščitite in se po delu temeljito umijte.
Ob poškodbah kože je treba preveriti, kdaj ste bili nazadnje cepljeni proti tetanusu, in po potrebi obnoviti zaščito
- Vodo prekuhajte ali pijte vodo iz plastenk
Ob poškodbah vodovodnega omrežja ne pijte vode, dokler ni sporočeno, da je neoporečna, predvsem pa ne pijte vode iz vodnjakov.
Vodo pred uporabo prekuhajte ali razkužite oziroma uporabite vodo iz plastenk.
- Ne uživajte hrane, ki je bila poplavljena
Ne uživajte hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo. Prav tako za uživanje niso primerni pridelki s poplavljenih vrtov in njiv.
- Preverite stanje stavbe in poškodbe na njej
Preglejte stanje stavbe in poškodbe na njej. Nevarni so lahko izpodjedeni temelji, razpoke in podobno. Poškodbe stavbe, opreme in predmetov fotografirajte za prijavo škodnega primera. Če je prišlo do izpada elektrike, za razsvetljavo uporabite baterijsko svetilko ali svetilne palice. Ne uporabljajte vžigalic, sveč in odprtega ognja, saj zaradi uhajanja plina in hlapenja razlitih vnetljivih tekočin lahko nastane eksplozija ali požar. Obvestite pristojne službe o pretrganju telefonske, električne, vodovodne ali plinske napeljave oziroma o poškodbah na njih.
- Izčrpajte vodo iz poplavljenih prostorov
Iz poplavljenih prostorov izčrpajte vodo ter odstranite naplavine, poplavljene naprave in opremo. Pri uporabi potopnih črpalk in drugih električnih naprav upoštevajte navodila proizvajalca. Poskrbite za varnost pred udarom električnega toka in požarno varnost.
- Previdno pri ponovnem priklopu električnih naprav
Pred ponovnim priklopom električne naprave dobro presušite. Električno napeljavo in naprave, ki so bile poplavljene, naj pregleda strokovnjak.
- Sporočite razlitje vnetljivih tekočin
Obvestite pristojne službe o razlitju vnetljivih tekočin (kurilnega olja, bencina in podobno).
- Očistite tla in stene prostorov
Tla in stene teh prostorov očistite s čisto vodo in jih nato razkužite. Predmete, ki so bili v stiku z vodo, mehansko očistite s čisto vodo in čistili ter jih nato še razkužite. Če predmetov ni mogoče očistiti, jih zavrzite. Sredstva za razkuževanje lahko kupite v lekarnah in trgovinah oziroma specializiranih trgovinah. Uporabljajte jih po navodilih proizvajalca. Razkuževanje (dezinfekcijo) lahko naročite tudi pri poklicnih izvajalcih. Preverite stanje stenskih in talnih oblog ter jih zamenjajte, če je treba. Očiščene in razkužene prostore redno zračite in ogrevajte. Za hitrejše sušenje lahko uporabite tudi naprave za razvlaževanje.
- Odstranite protipoplavne vreče
Protipoplavne vreče so narejene iz razgradljive ali nerazgradljive snovi. Ko ni več nevarnosti poplavljanja, jih odstranite. Pri njihovem nadaljnjem čiščenju, shranjevanju ali odstranitvi upoštevajte navodila proizvajalca.
Več informacij na gov.si
Datum: 6. avgust 2023
Čas branja: 2 min