Od 13. do 19. maja bo v Cankarjevem domu potekala razstava Čar lesa, ki letos že 16. leto zapored ozavešča širšo javnost o prednostih lesa in o vsestranskih možnostih njegove uporabe. Razstava, ki bo kasneje postavljena še na sedmih lokacijah po Sloveniji, že od njenih začetkov podpira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport skupaj z javno agencijo SPIRIT Slovenija.
Na razstavi se predstavlja 112 izdelkov
Razstava je pomembna za promocijo uporabe lesa in lesarskih poklicev, predstavlja pa tudi različne možnosti uporabe lesa: od funkcionalnih predmetov do okrasnih kosov, od tradicionalnih oblik do sodobnih stilov. Zaradi neponovljivosti strukture in barve lesa je vsak izdelek unikaten, vsak izdelek pa je tudi označeni s podatkom o količini CO2, ki jo izdelek prispeva k znižanju le-tega v ozračju, kar kaže na okoljsko prijaznost materiala.
-
Na razstavi se predstavlja 112 izdelkov.
-
Prednost lesa je, da ga lahko v izdelke predelamo z malo energije in malo vpliva na okolje.
-
Prednost lesa je, da ga lahko v izdelke predelamo z malo energije in malo vpliva na okolje. Foto: Katja Kodba/STA
-
Prisotni pa so tudi izdelki oblikovalca Oskarja Kogoja, ki je sodeloval že pri prvi razstavi Čar lesa leta 2009. Foto: Katja Kodba/STA
Promocija lesarskih poklicev med mladimi
Direktorat za lesarstvo na gospodarskem ministrstvu že od leta 2013 z različnimi aktivnostmi izvaja številne aktivnosti, s katerimi spodbuja večjo uporabo lesa v splošni in strokovni javnosti. V zadnjih letih se aktivno usmerja tudi na promocijo lesarskih poklicev med mladimi, predvsem med bodočimi dijaki in študenti, ob tem pa sodelujejo tudi z izobraževalnimi ustanovami in gospodarstvom.
"Mladim želimo približati les in jim predstaviti njegove lastnosti ter njegovo izjemno uporabno vrednost. Obenem pa jim želimo tudi prikazati pestrost poklicev v lesarstvu, številne karierne in zaposlitvene možnosti v lesarski panogi ter dvigniti ugled poklica lesarja, ki še vedno velja za deficitarni poklic," poudarjajo. Prizadevanja so obrodila sadove, saj se povečuje število vpisanih na srednje in višje lesarske šole.
Slovenija - ena najbolj gozdnatih držav v Evropi
Industrijski oblikovalec Oskar Kogoj je na odprtju razstave, ki jo podpirata gospodarsko ministrstvo in Spirit, poudaril pomen lesne industrije za Slovenijo skozi zgodovino. Dotaknil se je tudi nekaterih priložnosti, ki jih ima slovenska lesna industrija v tujini.
Lesni sektor ima veliko prednosti, med glavnimi pa je ta, da imamo domače surovine. Lesna surovina je tudi odgovor za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Slovenija je ena najbolj gozdnatih držav v Evropi, kar pomeni, da ima ogromno bogastvo. Les je namreč eden redkih naravnih materialov, ki se ga da večkrat reciklirati oz. znova uporabiti. Ena največjih slovenskih prednosti je prav les, saj v slovenskih gozdovih letno priraste kar devet milijonov kubičnih metrov lesa. Ta hrani ogljikov dioksid in ga pozneje veže v lesenih izdelkih tudi do 100 let.
Datum: 14. maj 2024
Čas branja: 3 min